Aktualności
chamlety w tym tygodniu!
Już w najbliższy piątek zostaną wręczone chamlety - nagrody za najgorsze reklamy funkcjonujące w polskiej przestrzeni publicznej. W gmachu Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Uniwersytetu Wrocławskiego kapituła konkursu, pod przewodnictwem prof. Michaela Fleischera zaprezentuje tegorocznych ‚najgorszych z najgorszych’. Kto otrzyma wątpliwie wyróżniającą statuetkę? Wśród nominowanych można odnaleźć polityków z pierwszych stron gazet i największe polskie firmy.
Chamlet to pierwszy w Polsce festiwal reklamy z nieco innej strony. Do konkursu zostali zaproszeni autorzy najgorszych reklam funkcjonujących w polskiej przestrzeni publicznej. „Ilość słabych reklam nie pozwoliła nam poprzestać na jednorazowym wydarzeniu Druga edycja festiwalu jest naszym zdaniem potrzebna, gdyż w polskiej reklamie jest wiele do zrobienia. Zapewne będzie także trzecia i czwarta edycja” - komentuje Mariusz Wszołek z Uniwersytetu Wrocławskiego. Pomysłodawcą festiwalu jest prof. Michael Fleischer, kierownik specjalności projektowanie komunikacji w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej - „chamlet to pewnego rodzaju nasz stosunek wobec praktyk firm reklamowych, które swoich klientów traktują szablonowo, cynicznie lub jeszcze gorzej. Postulujemy estetykę jakościową w polskiej reklamie. Obecnie mamy do czynienia z estetyką ilościową, w której musi być reklamy wszędzie dużo, musi się błyskać, skakać i świecić” - wyjaśnia Fleischer.
W tym roku na gali rozdania nagród zobaczymy 10 nominowanych w 5 kategoriach: reklama prasowa, reklama telewizyjna, reklama społeczno-polityczna, reklama zewnętrzna i program communication design. „Wyjątkiem będzie reklama prasowa, w której zaprezentujemy 8 nominowanych, gdyż można zauważyć stosunkowo sporą rozbieżność pomiędzy ósemką nominowanych a pozostałymi zgłoszonymi projektami. Nie chcemy nominować na siłę 10 projektów, kapituła konkursu ma za zadanie wybrać najgorszych z najgorszych, wśród wszystkich zgłoszonych” - wyjaśnia Mariusz Wszołek.
Uroczysta gala odbędzie się 25 listopada 2011 roku w gmachu Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej o godz. 17.00 - Festiwal jest otwarty dla każdego, również członkowie kapituły będą dostępni dla dziennikarzy i zgromadzonej publiczności. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania będzie można porozmawiać z członkami kapituły: prof. Dolińskim, prof. Fleischerem, prof. Jastrzębskim czy Dirkiem Henkelmannem.