Aktualności
Co handlowiec musi wiedzieć o sprzedaży?
Wielu początkujących handlowców zastanawia, się jak zostać dobrym sprzedawcą. W dużym stopniu zależy to od naszych wrodzonych umiejętności, ale nawet jeśli ich nie mamy, możemy wszystkiego nauczyć się krok po kroku. Od czego zacząć?
Jak zostać handlowcem?
Handlowiec to w najprostszej interpretacji sprzedawca określonych dóbr i usług, który pośredniczy pomiędzy klientem a przedsiębiorstwem. Zazwyczaj jest to osoba związana ściśle z daną branżą. Przykładowo będą to agenci nieruchomości czy przedstawiciele handlowi, mający doświadczenie w zakresie sprzedaży i reprezentowania firm oferujących określone towary czy usługi. Aby zostać handlowcem, należy pracować nad umiejętnościami miękkimi, czyli komunikacją z potencjalnym klientem. Konieczna okazuje się również znajomość technik sprzedaży. Spokój i opanowania, a także przyciągający charakter również stanowią w tym zawodzie szczególny element. Jeśli odkrywasz w sobie predyspozycje do bycia skutecznym sprzedawcą, zatrudnij się jako handlowiec na GoWork.pl.
Na co musi zwracać uwagę w pracy?
W pracy handlowca niezwykle ważna jest otwartość i komunikatywność. Dlatego do każdego potencjalnego klienta, należy podchodzić pewnie, iż pozytywnym nastawieniem. Umiejętność prowadzenia rozmowy w rozmaity sposób, od lekkiego small talku po konkretne omawianie szczegółów, to cecha poszukiwana na rynku od zaraz. W trakcie podejmowania pierwszych zleceń warto zwrócić uwagę również na ryzyko pojawienia się konfliktów czy konieczność podjęcia negocjacji. w takich sytuacjach niezwykle istotne jest opanowanie, ale także łatwość łagodzenia takowych wypadków. Utrzymanie pozytywnej relacji z klientem to podstawa, zwłaszcza w krytycznych momentach, warto o tym pamiętać. Nie powinniśmy zatem ulegać emocjom, jeżeli decydujemy się na pracę w handlu.
Czy handlowiec musi być na bieżąco z nowinkami sprzedaży?
Znajomość nowinek sprzedażowych zawsze jest dobrą praktyką w pracy handlowca. W ten sposób nie ominie go żadna innowacja w zakresie technik sprzedażowych czy też nastrojów na ciągle zmieniającym się rynku. Z pomocą aktywnego analizowania zmian w sektorze handlu można skuteczniej zdobywać klientów. Dobrym rozwiązaniem jest również podążanie za wydarzeniami skupiającymi znaczna ilość potencjalnych kupców. Są to wszelakie targi, konferencje czy zorganizowane miejsca otwartej dyskusji na tematy związane z branżą, w której działamy.
Podstawowe zabiegi handlowe - cross selling, up selling
Znajomość technik sprzedażowych to podstawa w zawodzie handlowca. Aby zwiększyć zysk na pojedynczej transakcji, stosuje się metody określane jako cross selling i up selling. Ta pierwsza to wplatanie do sprzedaży jednego produktu, dodatków logicznie się uzupełniających. W ten sposób sprzedawca zainteresuje klienta doborem do zamówienia niezbędnych akcesoriów. Druga taktyka działa na zasadzie elitarności, czyli przekonanie potencjalnego nabywcy, że korzystna ekonomicznie oferta ma pewne braki, natomiast sięgnięcie po rozszerzoną opcję zwiększa pulę możliwości, stając się tym samym bardziej praktyczną.