Drogi Użytkowniku AdBlocka/uBlocka:
Aby poprawnie wyświetlać treść naszej strony, wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Aktualności

Co jest lepsze: druk offsetowy czy cyfrowy?

Co jest lepsze: druk offsetowy czy cyfrowy?
2018-10-02


Kto wynalazł druk? Zapewne bez namysłu odpowiadacie, że Johannes Gutenberg, choć to jedna z tych szkolnych prawd, którą należałoby nieco zweryfikować. Otóż Gutenberg uznawany jest za wynalazcę ruchomej czcionki, choć była ona używana przez Chińczyków już dużo wcześniej. Także w Europie toczy się spór o to, czy faktycznie Gutenberg był pierwszym, który użył ruchomej czcionki właśnie na tym kontynencie. Nie ulega jednak wątpliwości, że to właśnie on zaprojektował prasę drukarską działającą analogicznie do pras introligatorskich. Sam sposób konstruowania czcionek oraz ich składu został opracowany przez Gutenberga i to on latami pracował nad jego udoskonalaniem, dlatego właśnie jemu przypisuje się wynalazek nowoczesnego druku. O inspiracjach Gutenberga wiemy stosunkowo niewiele, a cała opowieść o "Gutenbergu wynalazcy druku" na pewno byłaby doskonałym tematem na sensacyjny film...


Przyjrzyjmy się dwóm technikom nowoczesnego druku, żeby uświadomić sobie, jak ów wynalazek ewoluował w czasie i jakie m.in. możliwości wyboru stają przed nami, kiedy rozważamy druk rozmaitych materiałów.

Druk offsetowy, czyli dużo egzemplarzy, dużo kolorów


Druk offsetowy to najpopularniejsza metoda druku płaskiego. Obraz, który chcemy wydrukować, przenoszony jest na papier przy pomocy matrycy wykonanej z cienkiej matowej blachy aluminiowej i cylindra pokrytego gumą. Matrycę pokrywa się emulsją światłoczułą a potem nakłada na nią obraz ulokowany na przezroczystym nośniku. Obraz ów doświetla się dodatkowo promieniami UV, by na koniec, przy użyciu specjalnych odczynników chemicznych, wywołać go na  matrycy. Utrwalony obraz przenosi się na bęben pokryty gumą. I teraz następuje właściwe drukowanie na wybranym podłożu.

Sporo pracy, prawda? Jeśli jednak w grę wchodzi drukowanie dużej ilości egzemplarzy, stosowanie barw znajdujących się poza standardową dla poligrafii paletą albo drukowanie na podłożu takim jak papier powlekany, samoprzylepny czy karton, druk offsetowy jest rozwiązaniem optymalnym. Druk offsetowy jest trwały i daje możliwość dalszej obróbki obrazu - np. laminowania, lakierowania UV czy tłoczenia wypukłego bądź wklęsłego. Druk offsetowy jest uniwersalny - sprawdza się w przypadku drukowania książek, gazet, ulotek, map, opakowań... 



baner-drukarnia.jpg



Druk cyfrowy, czyli personalizacja każdego egzemplarza


Druk cyfrowy nie wymaga powstania tradycyjnej formy drukarskiej, bo cały proces przygotowania obrazu do druku odbywa się w maszynie (do druku cyfrowego). W drukarniach cyfrowych stosuje się trzy techniki: elektrofotografię, elektrografię i jonografię. Pierwsza wiąże się z naniesieniem toneru na odpowiednio naświetlony laserem elektrostatyczny bęben, a następnie odbiciem obrazu i utrwaleniem go tam przy pomocy obróbki termicznej. Ostatnia różni się tylko tym, że zamiast lasera używa się zaprogramowanego strumienia jonów. Natomiast elektrografia polega na tym, że obraz przenoszony jest na bęben dzięki sieci obwodów elektrycznych znajdujących się w samym cylindrze. 

Skomplikowane? Tylko jeśli chcemy dotrzeć do źródła i poznać szczegóły techniczne. Obsługa maszyny do druku cyfrowego to nic innego jak obsługa komputera, który przetwarza obraz dostarczony mu postaci pliku.
Istotą personalizacji jest możliwość drukowania każdego egzemplarza z nakładu odmiennego - zawierającego inne dane - właśnie grafiki, fotografie,fragmenty tekstów, dedykacje etc.
Drukowanie cyfrowe zajmuje mało czasu, a jakość druku porównywalna jest z wydrukiem offsetowym. Podobnie jak w offsecie, także i tutaj można wybrać rozmaite podłoża - od papieru, przez karton po płótno. 


druk-offsetowy.jpg

Kiedy offsetowo, kiedy cyfrowo


Porównywalna jakość obu rodzajów druku sprawia, że raz jeszcze musimy zapytać o to, co sprawia, że wybieramy ten, a nie inny sposób powielania interesujących nas materiałów. 

Druk offsetowy opłacalny jest w przypadku zamawiania dużej ilości egzemplarzy. To technika dość pracochłonna, ale kiedy już nadamy bieg procesowi przygotowania do druku i drukowania, szybko uzyskamy pożądaną liczbę egzemplarzy. Dlatego właśnie wysokonakładowe  książki, gazety, czasopisma czy druki reklamowe drukuje się offsetowo. 

Jeśli natomiast potrzebna nam jest niewielka ilość egzemplarzy doskonałej jakości, bardziej ekonomiczny okazuje się druk cyfrowy. Wybierając druk cyfrowy możesz zamówić w drukarni jeden egzemplarz próbny, okazowy i jeszcze na tym etapie podjąć decyzję o zmianach czyli edytować tekst/obraz w pliku i nanieść poprawki, a następnie raz jeszcze zlecić druk z nowego pliku. Druk cyfrowy umożliwia także publikację bez dostępu do pliku źródłowego - jeśli masz jeden jedyny egzemplarz książki, można go powielić dzięki skanowaniu wraz z retuszem. 

Jak widać, o wyborze rodzaju druku przesądzają względy ekonomiczne. Nie jest to wybór gorszej lub lepszej jakości wydruku. 

Drukowanie małych partii przy użyciu druku cyfrowego eliminuje konieczność przechowywania publikacji w magazynach. Jeśli książka okaże się bestsellerem, dodruk kolejnej partii zajmuje niewiele czasu.