Aktualności
Czym jest hosting WWW?
Hostingiem określamy udostępnianie stworzonych treści w Internecie. Jest to nazwa wirtualnej przestrzeni, dzięki której zasoby dostępne są nieprzerwanie wszystkim użytkownikom sieci. Z usługi tej, musi skorzystać każdy właściciel strony internetowej. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak działa hosting.
Samodzielnie stworzyłeś stronę internetową swojej firmy? Nie wiesz, jak udostępnić treści innym użytkownikom Internetu? Kolejnym etapem tworzenia strony WWW będzie wykupienie hostingu i umieszczenie swojej witryny na odpowiednim serwerze, umożliwiającym nieprzerwaną dostępność online. Czym dokładnie jest hosting? Kiedy należy zdecydować się na jego zakup? Odpowiedzi poznasz w dzisiejszym artykule!
Hosting WWW – co to takiego?
Hosting jest usługą, która pozwala na wykupieniu miejsca na fizycznym serwerze, który może być współdzielony przez większą liczbę użytkowników. Tym samym pozwala na opublikowanie strony, aplikacji, sklepu online oraz innych platform wirtualnych. Firmy hostingowe, takie jak progreso.pl, dysponują wydzielanymi miejscami na serwerach, pracujących całą dobę, umożliwiając tym samym nieprzerwane działanie każdej strony WWW.
Najczęściej mówiąc o hostingu, mamy na myśli tzw. hosting współdzielony, która polega na podzieleniu miejsca na serwerze pomiędzy kilku klientów, z których każde posiada swoją własną przestrzeń. W zależności od potrzeb alternatywnym wyborem będzie VPS, czyli wirtualny serwer prywatny, który oprócz przestrzeni umożliwia dodatkową konfigurację. Możesz zdecydować się również na serwer dedykowany, który będziesz użytkować samodzielnie, bez konieczności dzielenia się z innymi użytkownikami.
Kiedy należy wykupić hosting?
Hosting musi wykupić każda osoba, która planuje stworzyć swoją stronę WWW. Niezależnie od tego, czy jest to Twoja witryna, czy platforma Twojej firmy, hosting pozwala na publikowanie treści w Internecie. Dodatkowo pamiętaj o wykupieniu domeny, czyli adresu, pod którym strona będzie dostępna w sieci.
Głównym zadaniem każdego usługodawcy jest zapewnienie nieprzerwanego połączenia serwera z Internetem. Ważne jest także zagwarantowanie szybkiej i pełnej dostępności wszystkich treści przechowywanych na dysku. Dodatkowo właściciel serwera musi zadbać o dane klientów oraz o ochronę dysków przed atakami cyfrowymi. Korzystaj zatem jedynie z usług sprawdzonych dostawców, którzy umożliwiają nieprzerwane działanie strony przez całą dobę siedem dni w tygodniu.
Czym różni się hosting od serwera?
Terminy serwer i hosting nawzajem się uzupełniają. Pierwszy z nich określa nazwę maszyny, czyli fizycznie istniejącego komputera, na którym przechowywane są treści. Hosting natomiast opisuje wydzielone miejsce serwera, które możesz wynająć. Jest to jednocześnie nazwa usługi, polegająca na wydzierżawieniu wspomnianej wirtualnej przestrzeni.
Warto przy tym podkreślić, iż teoretycznie każdy komputer może pełnić rolę serwera. W praktyce jednak musi to być sprzęt gwarantujący nieprzerwaną całodobową pracę oraz stałe podłączenie do Internetu.