Aktualności
Folia adhezyjna a elektrostatyczna – czym się różnią?

Często zdarza się, że terminy folia adhezyjna i folia elektrostatyczna stosowane są zamiennie. Czy jednak są one równoznaczne? Co łączy oba typy folii i w czym tkwi różnica?
Folia adhezyjna i folia elektrostatyczna – różnice
Zasadnicza różnica między tymi dwoma materiałami tkwi w przyczepności. Folie adhezyjne przylegają jedynie do gładkich i błyszczących powierzchni na zasadzie adhezji, czyli łączenia warstw powierzchniowych. Z kolei folie elektrostatyczne przyklejają się do różnych powierzchni wewnętrznych dzięki sile naładowanych ładunków elektrycznych. Powierzchnie te mogą być nierówne i matowe.
Folie mają różną grubość i wykonane są z innych materiałów. Folie adhezyjne wykonane są z polichlorku winylu (PVC), zaś folie elektrostatyczne z polipropylenu (PP). Obie folie występują w formie arkuszy do druku offsetowego UV. Warto również wspomnieć o foliach z mikroprzyssawkami, które cieszą się coraz większą popularnością. W rzeczywistości, poza brakiem kleju, nie mają one nic wspólnego z foliami adhezyjnymi i elektrostatycznymi.
Folie łatwo jest rozróżnić także po dotyku. Folie adhezyjne cechuje większa elastyczność w porównaniu z foliami elektrostatycznymi. W przypadku wariantu białego folii adhezyjnej możemy uzyskać lepsze krycie. Folie adhezyjne są znacznie grubsze; mają one od 150 um do 170 um grubości, podczas gdy folie elektrostatyczne jedynie 50 um.
Co łączy oba typy folii?
Obie folie są łatwe w aplikacji oraz repozycjonowalne. Sprawdzają się nawet w przypadku delikatnych powierzchni. Zarówno folie adhezyjne jak i elektrostatyczne znajdziemy w ofercie firmy API.PL. Ze szczegółami na temat tych i wielu innych materiałów do druku możemy zapoznać się na stronie media dodruku.pl.
Przykładem folii adhezyjnej dostępnej w ofercie API.PL jest folia PENSTICK Digital WHS/CLS, która doskonale sprawdza się w przypadku powierzchni takich jak szkło, powierzchnie lakierowane, plexi czy plastik. Folia ta jest idealna do krótko- i średniookresowych kampanii reklamowych. ClingZ to z kolei folia elektrostatyczna, która przylega do wszelkich suchych powierzchni wewnętrznych. Nie niszczy powierzchni i jest niezwykle łatwa w aplikacji – po zdjęciu z podkładu wystarczy ją jedynie przyłożyć do wybranej powierzchni. Dostępna jest w rolkach do druku UV, jak również w arkuszach do druku offsetowego UV.