Aktualności
Jak zarobić na numizmatach?
Inwestycja w stare monety może być opłacalna. Jeśli wiemy, w jaki sposób kolekcjonować, kupować i sprzedawać numizmaty, będzie to dobry pomysł na dodatkowy zastrzyk gotówki. Jednocześnie zbieranie przestarzałych pieniędzy może stać się prawdziwą pasją, na której uda nam się wzbogacić. Podstawowe pytanie brzmi: jak zarobić na numizmatach? Przychodzimy z odpowiedzią!
Tworzenie kolekcji - od czego zacząć?
Zanim zainteresują nas aukcje monet i dokonamy ich wyceny, warto wiedzieć, od czego zacząć budowanie swojej kolekcji. W pierwszej kolejności trzeba rozeznać się, które egzemplarze są najbardziej pożądane na rynku numizmatycznym. Popularnością cieszą się przede wszystkim:
- Monety obiegowe - to pieniądze, których używamy na co dzień. Ze względu na ich łatwą i szeroką dostępność, bez większego wysiłku będziemy w stanie stworzyć pokaźną kolekcję monet. Należy jednak czujnie śledzić, które z nich wypadają z obiegu, aby wiedzieć, o jakie brakujące nominały wzbogacić swoją kolekcję.
- Monety bulionowe - określane również jako monety inwestycyjne. Nie występują w wyznaczonym nakładzie, przez co zależy on przede wszystkim od zapotrzebowania na bulionówki w danym roku. Tego rodzaju numizmaty wybijane są w metalach szlachetnych (najczęściej w złocie, srebrze, ale również w platynie).
- Monety kolekcjonerskie - o wartości monet kolekcjonerskich decyduje przede wszystkim: metoda zdobienia, pokrycie monety warstwą innego metalu, wykorzystana technika druku, pokrycie metalu cienką warstwą jego tlenków, a także nietypowy kształt monety. Warto jednak mieć na uwadze, aby w pierwszej kolejności zorientować się w nakładzie, w jakim wydawane są poszczególne egzemplarze monet kolekcjonerskich.
Numizmaty - gdzie można je zdobyć?
Jeśli mamy zamiar dobrze zarobić na posiadanych przez nas numizmatach, trzeba wiedzieć, gdzie można dokonać właściwej wyceny starych monet. Warto skorzystać z tego rozwiązania niż szacować wartość pieniądza na własną rękę. Dlaczego? Za sprawą fachowego doradztwa monety mogą zostać dokładnie przebadane, opisane, przez co unikniemy ryzyka handlowania falsyfikatami. Gdzie udać się w celu kupna lub sprzedaży starych monet? Zaufanymi miejscami są przede wszystkim:
- Domy aukcyjne - śledzenie aukcji numizmatycznych to dobry sposób na rzetelną wycenę i opłacalną sprzedaż najcenniejszych egzemplarzy. Przed przystąpieniem do aukcji warto zapoznać się z katalogiem monet. Jeśli mamy taką chęć, możemy skorzystać również z oferty domów aukcyjnych online: https://aukcje.numimarket.pl/.
- Sklepy numizmatyczne - znajdują się w większych miastach i oferują ceny, które są zbliżone lub równe emisyjnym. Specjalistyczne sklepy numizmatyczne oferują nie tylko skup i wycenę stacjonarnie, ale również umożliwiają skorzystanie z tego typu usługi drogą internetową.
Jak określić stan monety?
Jednym z podstawowych czynników, który o zainteresowaniu i popycie na dane numizmaty, jest stan zachowania monet. Można określić go na cztery różne sposoby:
- wartość katalogowa - cena, po której oszacowano wartość produktu do sprzedaży,
- skala sheldona - skala numeryczna, decydująca o stanie zachowania i wartości monet,
- grading - profesjonalna ocena jakości monet, dokonywana na podstawie międzynarodowych kryteriów stanu jej zachowania,
- skala rzadkości monet - wymaga wiedzy na temat ilości monet, które jako pierwsze trafiły do obiegu.