Aktualności
Jeszcze jeden CMS
Systemów Zarządzania Treścią (CMS) jak mrówków :) Darmowe, płatne, popularne, niszowe, bazujące na PHP i bazie danych MySQL ale też na plikach tekstowych albo napisane w Javie. Niektóre wręcz pisane pod konkretny projekt. Do koloru do wyboru. Początkujący zazwyczaj wybierają WordPressa, bo jest najprostszy w obsłudze. Najczęściej też nie wymaga napisania nawet linijki kodu - wystarczy ściągnąć odpowiedni temat i potrzebne wtyczki a resztę można po prostu wyklikać. Schody się zaczynają, kiedy potrzebujemy systemu przede wszystkim wydajnego, bo albo serwer dosyć stary albo obciążenie bardzo duże (takiej popularności serwisu wszystkim życzę).
Jest na to rada
Ogólna zasada działania Alib CyMeS jest zbliżona do WordPressa. Podobnie prosty w użyciu jest panel admina. Nie jest to jednak system, który wyprze WP, chociażby z tego względu że nie ma tak dużej społeczności i jest dosyć młody. Ma też nieco inne założenia - przede wszystkim ma być szybki i efektywny. Zachęcam zresztą do zainstalowania i porównania działania podobnej wielkości serwisów. Nie jest to jednak i nie będzie maszyna do wszystkiego, co nie znaczy, że CMS do niczego się nie nadaje. Wręcz przeciwnie. Dzięki "przezroczystości" i otwartości można na nim zbudować dowolny serwis lub aplikację - nie jest narzucany żaden styl programowania.
Od wersji 6.0 wprowadzona została obsługa pluginów, które rozszerzają i tak niemałe możliwości podstawowych modułów systemu. Dołączone są do darmowej wersji wraz z 6 tematami, na których można postawić blog lub serwis firmowy.
Podstawowe moduły, które nie wymagają instalacji dodatków
- Niezależny tytuł, opis i słowa kluczowe dla każdej podstrony - bardzo przydatne dla działań SEO
- Obsługa przekierowań
- Obsługa różnych tematów - przełączanie jednym kliknięciem
- Proste statystyki wejść, oczywiście serwis w prosty sposób można zintegrować z Google Analytics
- Obsługa pluginów, które dodatkowo rozszerzają możliwości systemu
- Obsługa wielopoziomowego menu, także dla różnych wersji językowych
- Manager plików
- Galeria
- Aktualności wraz z kategoriami (przydatne np. na blogu)
- Strony opisowe, z możliwością przypisania do różnych szablonów
- Linkownia - odnośniki do innych serwisów, slider i wiele innych zastosowań
- Sortowanie danych - układanie kolejności przy pomocy prostego edytora metodą drag&drop
Przed instalacją systemu warto zapoznać się z instrukcją instalacji i panelu admina, co pozwoli szybko i bezproblemowo utworzyć własną stronę internetową. Znajomość PHP i dokumentacja pozwolą na przystosowanie szablonów do własnych potrzeb.
Andrzej Kidaj
andrzej@ad3.eu
http://ad3.eu