Aktualności
Rebranding – szansa na lepszy rozwój czy ostateczność?
W dzisiejszych czasach, kiedy właściwie w każdej branży panuje ogromna konkurencja, marki muszą szukać coraz to nowych sposobów, aby wybić się na tle konkurencji i trafić ze swoją ofertą do odbiorców. Muszą dostosowywać się do zmieniających się z prędkością światła trendów i starać się sprostać coraz bardziej wyszukanym potrzebom klientów. Za jeden z najskuteczniejszych sposobów na poprawę wizerunku i zwiększenie rozpoznawalności firmy w branży jest uznawany rebranding. Z czym wiąże się jego przeprowadzenie i w jakich sytuacjach warto w niego zainwestować?
Rebranding, czyli zmiana wizerunku marki w teorii i praktyce
Rebranding jest pojęciem, które coraz częściej słyszy się w kontekście rozwijania działalności. Kryje się pod nim proces zmiany wizerunku marki, który może obejmować zarówno całokształt elementów ją budujących, jak i jedynie kilku tworzących jej wizerunek składników. Jego celem jest poprawa postrzegania marki przez klientów oraz lepsze dostosowanie jej wizerunku do zmieniających się w czasie potrzeb rynku.
Istnieje wiele sytuacji, w których można zdecydować się na rebranding. Firmy często decydują się na jego przeprowadzenie wraz z wprowadzeniem do sprzedaży nowych produktów i usług. Dzięki temu mogą odświeżyć swój wizerunek, zainteresować nim nowych odbiorców oraz zadbać o jego spójność z nową ofertą. Innymi powodami, które skłaniają przedsiębiorstwa do rozważania rebrandingu, jest zmiana strategii firmy, potrzeba lepszego dostosowania marki do zmian zachodzących na rynku i nowych trendów, a także walka z kryzysem wizerunkowym.
Proces rebrandingu bywa często łączony także z wejściem marki na nowy rynek. Firma styka się wtedy z nieznaną do tej pory konkurencją i musi wyróżnić się na jej tle. Dzięki rebrandingowi ma szansę zaistnieć w świadomości klientów nowym, perfekcyjnie dostosowanym do ich potrzeb wizerunkiem. Wreszcie, zmiana wizerunku okazuje się nierzadko koniecznością w przypadku przedsiębiorstw o wieloletniej historii. Wizerunek marki powinien bowiem podążać za rozwojem technologii, zmianami zachodzącymi w społeczeństwie oraz nowymi trendami.
Korzyści związane z rebrandingiem. Co można dzięki niemu osiągnąć?
Rebranding marki może przynieść firmie szereg korzyści, pod warunkiem jednak, że zostanie przeprowadzony w umiejętny sposób. Jest w stanie poprawić wizerunek marki, zwłaszcza w sytuacji, kiedy z różnych przyczyn nie cieszy się ona pozytywnymi opiniami wśród odbiorców. Dzięki niemu możliwe jest także podniesienie rozpoznawalności marki i przyciągnięcie nowych klientów. Rebranding to także szansa na poprawę wyników finansowych przedsiębiorstwa, m. in. za sprawą rozszerzenia grona odbiorców oraz zwiększenia sprzedaży produktów i usług.
Warto jednak mieć świadomość, że rebranding jest wymagającym procesem, którego nie można cofnąć. Ze względu na swoją złożoność, wysoki stopień skomplikowania oraz odpowiedzialność, wymaga także sporych nakładów finansowych, a także wysiłku i zaangażowania ze strony marki. W związku z tym, przed podjęciem decyzji o jego przeprowadzeniu, warto dokonać szczegółowej analizy zysków i strat, a sam proces odświeżenia wizerunku marki powierzyć profesjonalistom specjalizującym się w rebrandingu – agencji brandingowej.