Drogi Użytkowniku AdBlocka/uBlocka:
Aby poprawnie wyświetlać treść naszej strony, wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Aktualności

Reklama w prasie – kiedy jest najskuteczniejsza?

Reklama w prasie – kiedy jest najskuteczniejsza?
2011-01-17

Przygotowując reklamę, która ma się pojawić w prasie należy zadbać, aby spełniała ona:
1.    Wyraźny pogrubiony nagłówek – najlepiej centralnie usytuowany, zajmujący około 15% całej powierzchni.
2.    Grafika wspierająca treść nagłówka – czytelna, łatwa do zrozumienia. Może to być zdjęcie (dobrej jakości!) i/lub wpleciony w tę grafikę odpowiedni przekaz słowny.
3.    Chwytające oko kolory – odbiorca łatwiej zapamięta reklamę, jeśli nie będzie ona czarno-biała lub szaro-bura.
4.    Wyliczenie najważniejszych korzyści – niech odbiorca wie dlaczego to ten produkt powinien kupić lub z tej usługi skorzystać (oszczędzi pieniądze, stanie się piękny, schudnie itp.).
5.    EXTRA! – czyli bonus, coś wyjątkowego, specjalnego, niepowtarzalnego (20% gratis, 50% taniej, drugi produkt gratis, pierwszy miesiąc za darmo itp.).

Pięć pytań, które powinieneś zadać agencji reklamowej

Aby wybrać właściwą metodę promocji, należy wykonać siedem podstawowych kroków – trzeba więc określić odbiorców i cele promocji, wiadomość, którą ma ona przekazywać oraz budżet, jaki możemy na nią przeznaczyć. Następnie powinny zostać wybrane metody promocji (kanały, którymi reklama będzie przekazywana, częstotliwość etc.). Na koniec mierzona jest efektywność promocji i dokonywana sprzedaż. W rozmowie z pracownikiem agencji reklamowej skupiamy się jednak szczególnie na etapie określanym jako dobór metod, a także na badaniu skuteczności przedsięwziętych działań.

Mówiąc o metodach, warto jest przypomnieć, że wyróżniane są trzy typy reklamy – druk (gazety, magazyny, newslettery), przekaz elektroniczno-cyfrowy (telewizja, radio, Internet) oraz tak zwany outdoor czyli reklama zewnętrzne (tu najpopularniejsze są billboardy i reklama tranzytowa, nazywana także mobilną). Każdy z tych typów kształtuje świadomość i postawy odbiorców, przy czym przekaz w telewizji, radiu czy Internecie wpływa także na konkretne zachowania. Pierwszym pytaniem, jakie powinniśmy zadać agencji reklamowej, która przygotowuje naszą kampanię, powinno więc być KTO JEST ODBIORCĄ TYCH MEDIÓW?  To ważne ponieważ czytelnicy „Faktu” mają inny status społeczny, materialny i inny styl życia niż czytelnicy „Newsweeka”, czy choćby magazynu „Twój styl”. Podobnie jest z telewizją (wystarczy porównać „Polsat” i TVP Kultura), Internetem (GoldenLine vs. Nasza-Klasa), radiem („RMF FM” vs. Program II Polskiego Radia), i outdoorem (tablice reklamowe przy placach dla dzieci vs. Cyfrowe ekrany w „klubowych” centrach miast). Oczywiście, medium powinno być dopasowane do naszego odbiorcy.
{PBR}
No, właśnie, ale CZY TEN ODBIORCA NA PEWNO ZOSTAŁ ŚCIŚLE OKREŚLONY I CZY ODPOWIADA NASZEMU TARGETOWI? – bez tego pytania nie powinniśmy dopuścić agencji do działania. Przecież to do odbiorcy kierujemy naszą reklamę, więc jeśli tym odbiorcą będzie trzydziestoletni pracownik umysłowy, a przedmiotem reklamy ma być lakier do paznokci, to pieniądze wydane na kampanię okażą się wyrzucone w błoto.

Niewątpliwie istotna jest także częstotliwość. Pracownik agencji powinien wiedzieć, CZY MOŻEMY KONTROLOWAĆ JAK CZĘSTO ODBIORCA MA KONTAKT Z NASZYM PRZEKAZEM oraz JAKA CZĘSTOTLIWOŚĆ TEGO KONTAKTU JEST WŁAŚCIWA DLA NASZYCH CELÓW.

Warto  zapytać także CZY JEST MOŻLIWOŚĆ ZASTOSOWANIA PRODUCT PLACEMENT, bo – jak pokazują badania – to najskuteczniejsza forma reklamy w telewizji, Internecie, radiu, czy prasie. Wystarczy sobie przypomnieć, jaką kawę piją Lubiczowie, za pomocą jakiej marki komputerów porozumiewali się bohaterowie „Samotność w sieci” i jakim samochodem jeździła Magda M. To wszystko to product placement. Dzięki niemu przy wyborze kawy, komputera czy samochodu dla siebie, odbiorca przypomni sobie poznane w ten sposób marki i są duże szanse, że to właśnie je wybierze. Bo skoro używają ich jego ulubione postacie, to zapewne są one znakomite – w sam raz i dla niego.

W końcu należy upewnić się, że agencja zaplanowała W JAKI SPOSÓB ZMIERZY SKUTECZNOŚĆ REKLAMY I NA ILE PLANOWANE TECHNIKI POMIARU SĄ WIARYGODNE. To istotne, ze względu chociażby na kolejne kampanie, które będziemy planować w przyszłości – przyda nam się przecież wtedy wiedza, co jest skuteczne i pomaga nam osiągnąć wyznaczony cel.