Drogi Użytkowniku AdBlocka/uBlocka:
Aby poprawnie wyświetlać treść naszej strony, wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Aktualności

Reklamy w Internecie a w telewizji – czy są podobne?

Reklamy w Internecie a w telewizji – czy są podobne?
2017-12-21


Specyfika reklamy internetowej znacznie różni się od tych przekazów reklamowych, które znamy z telewizji. Nie tylko kanał komunikacyjny jest inny, ale również grupy odbiorców, a co za tym idzie, inny powinien być sposób przedstawiania produktu, firmy czy usługi. Czy reklamy telewizyjne i internetowe są do siebie podobne?


Bez jakiejkolwiek formy reklamy nie wyobrażamy sobie dzisiejszego życia. Mimo słabnącego oddziaływania reklamy telewizyjnej, w dalszym ciągu komunikaty reklamowe mają ogromne znaczenie. Można powiedzieć, że reklama znalazła nowe formaty oraz kanały komunikacji, dzięki którym ma się zdecydowanie lepiej, niż było to jeszcze kilkanaście lat temu. W jaki sposób dzisiaj, w dobie silnej ekspansji serwisów społecznościowych, oddziałują na nas reklamy?

Reklama kontekstowa

Istotą reklamy kontekstowej jest jej dopasowanie do klienta. Jej naturalnym środowiskiem jest internet, a występowalność bazuje na tym, czego poszukujemy w wyszukiwarce. Tak więc, jeżeli w ostatnim czasie przeglądaliśmy oferty telewizorów czy laptopów, to w mediach społecznościowych oraz banerach na stronach będą pokazywać nam się najciekawsze oferty.

Reklama kontekstowa ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Niektórzy sądzą, że ta forma reklamy jest zbyt daleko idącym zaangażowaniem w prywatność konsumenta. Z drugiej zaś strony inny uważają reklamę kontekstową za oszczędność czasu, ponieważ nie muszą szukać w sklepach internetowych interesujących ofert.

Nowe formy reklamy

Nie da się ukryć, że telewizja straciła wielu odbiorców, szczególnie wśród osób młodych, na rzecz internetu. Stacje telewizyjne zaczęły dostosowywać więc swój program w taki sposób, aby przyciągnąć uwagę młodego pokolenia. Warto w tym miejscu zauważyć, że nie tylko programy stacji uległy zmianie, ale również formy reklamy. Do niedawna telewizyjna reklama kojarzyła nam się z niezbyt ciekawą, niczym nie wyróżniającą się historyjką o świetnym produkcie.

Dzisiaj jest zupełnie inaczej, a jednym z doskonałych przykładów jest storytelling, świetnie realizowany również w Polsce. Co i raz możemy znaleźć świetne reklamy, często trwające nawet kilka minut, podczas której produkt znajduje się gdzieś w tle, a na pierwszy plan wychodzi historia. Zazwyczaj są to historie mające wzbudzić silne emocje w odbiorcy, najczęściej jest to wzruszenie.

Dobrym kanałem komunikacji dla form reklamowych utrzymanych w konwencji storytellingu jest właśnie Internet, a w szczególności YouTube. To właśnie publikowane w tym serwisie społecznościowym kampanie reklamowe wydają się mieć dzisiaj największe znaczenie. Dodatkowo widzimy bezpośrednie oddziaływanie kampanii – bez najmniejszego wysiłku możemy zobaczyć, ile osób wyświetliło daną reklamę.

Oczywiście nie jest to wszystko, co reklama może nam zaproponować. Podsumowując, w najbliższym czasie reklama będzie poszukiwać jeszcze to nowszych form. Najlepszym środowiskiem jest oczywiście Internet oraz dopiero nadchodząca w powszechnym użytku technologia wirtualnej rzeczywistości.

Więcej informacji
Tekst powstał we współpracy ze stroną http://profesjonalnycopywriter.pl/ na której dostępne są usługi copywriterskie.